Good Doctor
Most egy nagyon aranyos, néha szívmelengető, néha szívszorító
történetet hoztam el nektek. Egy történet egy Savant-szindrómás (autista)
férfiról, aki gyermeksebész szeretne lenni. Minden néző tudja, hogy a
valóságban ilyesmi nem történhet meg, képtelenség, hogy egy fogyatékos ember
orvos legyen, mégis megszívlelendő a történet minden szava. Jó szívvel ajánlom
mindenkinek.
Park Si On, az autista orvos éppen a Seongwon Egyetemi Kórházba
igyekszik, ahol nevelőapja az igazgató, hogy megkezdje rezidensi idejét. A
szülei elhagyták, bátyja pedig, az egyetlen személy, aki törődött a fogyatékos
kistestvérével egy szerencsétlen balesetben meghalt. Az árva fiút innentől az
őt megmentő orvos tanítgatja, majd tehetségét felismerve orvosnak képzi. A
tökéletes eredményeket elérő fiatal férfi az állomáson szemtanúja lesz, ahogy
egy reklámtábla rázuhan egy kisfiúra. A helyszínen életmentő ellátásban
részesíti, majd a kórház műtőjében nagy fejhatás csap, mert senki se figyel
arra amit mondani próbál. Hiába hihetetlen tehetség, mindent megjegyez és több
dimenzióban le tud vetíteni magának a kommunikációval vannak problémái. A
műtétet végző főorvos még idejében megfejti a furcsa férfi mondanivalóját, hogy
megmenthesse kis betege életét.
Eközben a tanácsteremben Si On nevelőapja, Choi Woo Suk igazgató
küzd a fia érdekében. Szeretné felvetetni a hihetetlen képességű fiát a
gyereksebészeti rezidensek közé, de nincs egyszerű dolga. A kórház tanácsa nem
éppen nyitott sem az újításra, sem egy fogyatékos rezidens felvételére. A média
azonban nagy hatalom, az elutasítást megváltoztatják, amikor kiderül, hogy az
állomási életmentést felkapta a média. A kórház hírnevének öregbítése miatt
alkalmazzák Si On, de emellé az igazgató vállalja, hogy amennyiben nevelt fia
problémát okoz, lemond a posztjáról és távozik. Az Choi igazgatót régi barátság
fűzi Lee elnökhöz, aki elhunyt férje után kapta meg a pozícióját. Nevelt lánya,
Cha Yoon Seo ellenséges érzések tömkelegével viseltet nevelőanyja irányt, akit
mindenképpen le akar váltatni. Az igazgatói székre pályázóknak is remek alkalom
Si On érkezése, hogy megbuktassák az igazgatót. Ezzel kezdetét veszi a kórházon
belüli hatalmi harc, ami a történet során kicsit átalakul, de egészen a
húszadik rész végéig jelen van. Szóval nem csak egy egyszerű orvosi sorozatot
kap a néző, a műtétek és betegek kezelése mellett jelentős szerepet kap a belső
politika is.
Si On nem kap éppen lelkes fogadtatást az osztályán, nem elég, hogy
nem egy hétköznapi rezidens, protekcióval került a kórházba és nagyon nem illik
a megszokott társaságba. Az osztály főorvosa (az operáló sebész) rögtön
ellenszenvvel viseltet iránta, aminek oka csak később fog kiderülni a
számunkra. Nem csak kollégái, az osztály betegei, de még inkább a szülők nem
örülnek túlságosan, amiért egy furcsa orvos kezeli a gyereküket. Egyik probléma
jön a másik után, hiába menti meg sorra a betegek életét és észleli a problémát
a többiek előtt valami mindig balul sül el. Nem tud beilleszkedni a kollégái
közé, nem ismeri a kórházi szabályokat és az elején kedves kolléganőjét is
magára haragítja. Kevés támogatóval a háta mögött egyre nehezebbek a doktor
mindennapjai.
A főorvos keze alatt öt rezidens dolgozik és tanul Si On-on kívül.
A rangidős és egyben az első műtéti asszisztens Cha Yoon Seo doktornő. Az
elején felkarolja és sokat magyaráz a mindennapi dolgokba tudatlan Si On-nak,
majd dühében magára hagyja a fiút, aki nem mindenre úgy reagál, ahogy az átlag
emberek. Robotnak tartják, mert sok zűrt kavar és nem tudja a legjobban
kifejezni az érzéseit és gondolatait. Majd megint változik a felállás, Cha
doktornő észreveszi a férfin a változást és ismét pártfogásába veszi. Még a
professzornál is nem egyszer közben jár, hogy kezeljék az autista orvost is
normális rezidensként. Sajnos nem csak barátokra talál a rezidensek között, lesz
aki a vezetőséget segíti és aljas módon áskálódik Si On ellen. Cha doktornő
mellet Han Jin Wook lesz a másik olyan orvos, aki elfogadja és elkezdi
tanítgatni kollégáját a helyes ügymenetre. Egyik eset követi a másikat,
rengeteg kis beteget és azok eseteit ismerhetjük meg. Lesz olyan, aki az egész
sorozaton át végigkíséri a nézőt, lesz aki csak rövid, de annál fontosabb
szerepet kap. Minden beteg esete egyedi, nem sikerül mindenkit megmenteni, de
fontos üzenetet hordozz az összes beteg. Lesz aki Si On fejlődését segíti, lesz
aki Si On miatt fejlődik és lesznek betegek, akinek hála kollégái felismerik Si
On érdemeit.
Nagyon sok szereplős sorozatról van szó, a gyermekosztály sebészei,
ápoló személyzete és a betegek mellett a társ osztályok orvosai és az igazgatóság
is fontos szerepet kap. A rengeteg szereplő közül lesz aki fejlődik (ki
előnyére, ki hátrányára), lesz aki azonban semmit se változik egész idő alatt.
Si On és az osztálya fejlődése a leglátványosabb. Si On megjegyez és megszívlel
mindent, amire tanítják és ezzel megváltozik a szemlélete. Az autista orvos is
nagy hatással lesz a körülötte lévőkre. Eltérő világnézete miatt nem egy
esetben előfordul, hogy tökéletesen megoldja a problémát, mert egy kicsit máshogy
látja a beteg problémáját. Összeszokott, megbízható csapat kovácsolódik a
sebészekből, akik minden esetben legjobb tudásuk szerint birkóznak meg a
nehézségekkel. Aztán, mint általában feltűnik a múlt, esetünkben Si On anyja és
apja személyében. Erőszakos (roppan erőszakos) apja sokat ront az éppen magára
találó orvos helyzetén, sokban visszaveti a fejlődését. Egy újabb váratlan fordulat,
egy nem várt nehézség segít visszatalálnia önmagához a megrendült orvosnak.
Nagyon tetszet a történet, persze voltak részek, amik unalmasabbak
voltak és a sok műtét is lehet, hogy untatni fog valakit, de nem szabad
kihagyni a sorozatot. A sok gyerek miatt, a történet máris más szemszöget mutat
be, hisz a gyerekek máshogy látják a világot, sokkal elfogadóbban a másság
iránt, mint a felnőttek. Nagyon tetszett, ahogy egymásra hatnak az orvosok,
ahogy szemmel látható a kialakuló elfogadás, megértés és törődés. Si On megy át
a legnagyobb átalakuláson, nagyon lassan sok nehézség árán fogadják el és
bizonyul hasznos kórházi dolgozónak. Nem egyszerűen arról szól a történet, hogy
rögtön mindenki barátságos vele, keményen meg kell küzdenie a sikerért, a legkisebb
elismerésért is. Hiába nagyon jó orvos fejbe, ha a műtét közben leblokkolhat
vagy más akadályba ütközhet, amit nem tud legyőzni. Kemény szavakkal és tréninggel
fejleszti orvosi képességeit a főorvosa. Nehezen fogadja el Si On, ennek megvan
a maga múltbeli oka, de a történet előre haladtával Kim professzor is más
szemszögből kezdi vizsgálni az orvos teljesítményét.
Nem szaporítom a szót, a történet magáért beszél. Nem nagyon
tudtam, hogy is álljak hozzá, nem igazán vagyok oda a túl szomorú sorozatokért,
ha már nézek valamit, szórakozni, kikapcsolódni szeretnék, nem keseregni. Mégis
egyszerre megnéztem az egészet, annyira magával ragadt a történet, a hihetetlenül
jó színészi játék. Minden elismerésem a szereplőkért, mindenki nagyon jó
alakítást nyújtott. Az autistát játszó férfi tökéletesen elhitette a nézővel,
hogy szellemileg fogyatékos. Nagyon nehéz lehet egy ilyen szerepet hihetően
előadni, én már a vakot játszó színészeket is csodálom, hogy mekkora figyelem
és kitartás kell, hogy véletlenül se nézzen a másikra, mert egy vak ugyebár nem
tudja pontosan, hogy a személy akivel beszélget. Egy szellemi fogyatékos
megformálása még nehezebb lehet, nem elég az arckifejezését és a furcsa
beszédét utánozni, az egész személyiségét le kell másolni egy ilyen embernek.
Kiemelkedő alakítást nyújtottak a sorozat szereplői.
Sok ismerős arc köszönt vissza a képernyőről, számos, már látott sorozat
szereplőit láttam újra, más szerepkörben. Cha doktornőt nem más alakította,
mint a Goodbye, Mr. Black Kim Swan riportere. Han Jin Wook rezidens szinté
riporterkedett a Pinocchio-ban és gombócot készített a The Man Living in OurHouse-ban. Choi Woo Suk igazgató elnöki szerepet játszott a City Hunter-ben. Nam
Yoo Jun főnővér riporter volta Pinocchio-ban és társigazgató a Blood-ban. Kim
Jae Joon igazgató gyilkost játszott az I Hear Your Voice-ban. Többen is feltűnnek
a You Who Came From the Stars sorozatban. És még számos másik történet
szereplőit is viszont láthatjuk. A zenéjéről írnék még pár sort, nekem személy
szerint tetszettek a kiválasztott OST-k, de egyik se hagyott mély nyomot
bennem. Remélem sikerült felkeltenem az érdeklődéseteket a sorozat iránt és
velem együtt nektek is tetszeni fog a gyermeksebészeti csapat mindennapjai. Á,
majdnem elfelejtettem, van egy-két szerelmi szál is, de nem ez a domináns,
inkább csak kellemes mellékese a sztorinak. Élvezzétek az autista orvos és
csapata történetét. Letölteni innen tudjátok, és itt a felirat is. Jó
szórakozást.








