Goblin – Dokkaebi
A magányos, ragyogó istenség
A magányos, ragyogó istenség
Nem
is tudom, hogy mivel kezdjem az ismertetőm.
Igyekszem nem elkezdeni egyetlen sorozatot sem, amíg nincs meg a vége és lehetőleg
a felirat is, mert nem szeretem félbehagyni és várni a folytatásra. Na a Goblin-nal
jó nagy bajban voltam, mert a közösségi oldalaktól kezdve a háttérképeken át,
szinte a csapból is dokkaebi-vel kapcsolatos hírek, érdekességek folytak. Roppant
gyorsan kijött egy magyar feliratos ismertető és
tényleg nem várt mennyiségben érkeztek a hírek és érdekességek. Alig bírtam
kivárni, hogy befejezzék és én is elkezdhessem az izgalmas történetet. Aztán
persze nem bírtam tovább és szombat este nekiültem. Mit ne mondjak, szó szerint
nem akartam elmenni aludni, odaszögezett a monitor elé és nem eresztett.
Hihetetlenül jó, eseménydús és fordulatos. A látvány, a zene és a jelenetek
kidolgozása fantasztikus és gyönyörű,
szó szerint lehetetlen otthagyni. Tartottam tőle,
mert túl gyakran csalódom az olyan darabokban, ahol nagyobb a füstje, mint a lángja,
de ez itt nem lett igaz. Nem szaporítom tovább a szót, vágjunk is bele dokkeabi
és menyasszonya romantikus átkának történetébe.
A
történet kezdetén egy idős asszony, aki a felüljárón
árulja a zöldségeit egy fiatal vásárlójának meséli dokkaebi (koboldszerű
halhatatlan lény) legendáját. Dokkaebi lesz abból a halandó emberből,
aki egy hatalmas erő által megszállt tárgyat
érint, esetünkben Kim Shin hadvezér kardját. A bátor és hűséges
férfi parancsba kapja fiatal királyától, húga férjétől,
hogy nem térhet vissza élve a csatatérről.
Kim Shin (Coffee Prince tulajdonosa)
nagyúr a parancs ellenére élve, hatalmas dicsőséget
aratva tér vissza a palotába a nép éljenzése közepette. Az ifjú, tanácsadója,
Park Joong Won (a Descendants of the Sun
sügér kinézetű parancsnoka, vagy a Shopping King Louie romantikus értékesítője) által megvezetett Wang Yeo
király féltékenységében árulónak bélyegzi a bátor hazafit és családjával együtt
halálra ítéli. Húgát, a királynét és a családját szeme láttára végzik ki, őt
pedig
jobb keze, a mestere döfi halálra. A hajdinavirágos mezőn,
ahová a testét kidobták temetetlenül szolgálói rimánkodnak lelki békéjéért. A
haldokló hadvezér azonban nem kér szolgálói imáiból, mert szerinte senki se
hallja meg könyörgésüket. A Mindenható azonban mégis figyelt, lelki béke
helyett azonban büntetésként/áldásként a hallhatatlanságot mérte Kim Shin
hadvezérre.
Istenünk
900 éve járja a világot, segít azoknak aki megérdemlik, több ezer szendvicset
oszt ki (aki látta már érti J ),
látja az emberek jövőjét, de az elmúlt életüket
nem. Reméli, hogy testvére, Kim Sun újjá született és boldog életet él.
Bizonyos időközönként (20 évente) változtatja a
lakhelyét és fáradhatatlanul keresi menyasszonyát, hogy megtörhesse az őt
sújtó átkot és békére találjon. 1998-at írunk, amikor visszatér Koreába hosszú
távolléte után. Az első képeken a kaszást (Hotel King vezérigazgatója) láthatjuk
munka közben (meg se kottyan neki, ha egy személyautóval ütközik, így könnyű
átkelni a zebrán). Megcsodálhatjuk az emlékek nélküli kalapos munkahelyét és
tanúi lehetünk Kim Shin visszatérésének. Első,
pár mondatos szóváltás is megtörténik a kaszás és dokkaebi között. Yoo elnök
várja impozáns otthonában unokájával, aki a jövőben
szolgálni fogja a méltóságos urat. Egy-egy a múltból visszaköszönő arc
hatására ismerjük meg dokkabei eddigi életét. Eslő szabad
estéjén a kilátás csodálása közben (persze nem éppen egy teraszról gyönyörködik
a tájban) egy nő szívből jövő
fohásza
zavarja meg. Mivel egy vajszívű istenség megmenti a
magára hagyott haldoklót és a még meg nem született gyermekét. Ezzel persze
keresztbe tesz a kaszásnak is, aki nem tudja elvinni a lelkeket. Tudtán kívül
már ekkor találkozott menyasszonyával, de a szemtől
szembeni találkozásig még jó pár évnek el kell telnie.
Kilenc
évet ugrunk előre az időben,
a későbbiekben
gyakran látott mólón vagyunk. A haláltól megmenekült, lányát egyedül nevelő Ji
Yeon Hee boldogan él aranyos kislányával. A lánya Ji Eun Tak különlegessége a
nyakán lévő anyajegyen túl, hogy látja a
szellemeket és még beszélni is képes velük. Ennek hála képes elbúcsúzni
anyukájától, aki halála után visszatér hozzá. A frissen elárvult kislány a
piros kötött sáljával (ez is egy kulcs kelléke a sorozatnak) házuk kapujában
összefut az anyját kereső Kim kaszással. A férfi
rögtön felismeri a kilenc évvel ezelőtt
el nem vitt lelket. A kislány a felüljárói zöldséges nagymamának (aki nem
hétköznapi ember) köszönheti a megmenekülését, aki előbb a
halált üldözi el, majd búcsút vesz a kicsi lánytól is egy időre.
Újabb 10 év telik el, nagymamánk csodaszép nő
lesz egyet (így én is nagyon szeretnék megszépülni, de szerintem Eun Tak sokkal
szebb mindegyik női karakternél) pillanat
alatt. Rögtön összefut az arra sétáló Yoo Duk Hwa-val, aki persze bajba is
keveri magát rögvest. A roppant jóképű
istenünk éppen megint utazni készül, letelt a Koreába kiszabott ideje. Persze
ekkor még senki se sejti, hogy nem a tervek szerint fognak az események
alakulni.
Egy
váratlan találkozás egy esős délután és minden
szereplő
megszokott és megtervezett élete kifordul a sarkából. Csak elsétálnak egymás
mellett, egyetlen pillantás, mégis most először
találkozik össze dokkaebi és a mennyasszonya. Itt veszi igazán kezdetét kettőjük
története. Eun Tak élete elég szerencsétlenül alakult anyja halál után,
nagynénje és két szívtelen unokatestvére szolgaként tartja, a minimumon kívül
semmit nem adnak meg neki (még egy esernyője
sincs) és még a születésnapján is jó szó helyett csak megdobják egy tányér
rizzsel (szó szerint). Az elkeseredett lány a kőmólón
búslakodik, míg vőlegénye egy csodaszép
hajdinavirágos mezőn elmélkedik egy csokor
virággal. Habár anyja halálakor megfogadta, hogy soha nem kíván semmit, most
mégis elsorolja vágyait és elfújja tortáján a gyertyákat. Dokkaebi uraság
legnagyobb megrökönyödésére meghallja a lány kívánságait és a gyertyák elfújása
után meg is jelenik a lány előtt. Nem érti az egész
helyzetet, ilyesmi korábban még soha nem fordult elő
vele. A lány nem a megszokott módon viselkedik vele, szemrebbenés nélkül elkéri
a férfinál lévő virágokat, aminek a jelentése
„szerelmesek”. Nagyon aranyos az egész jelenest és ez a hangulat kíséri végig
az egész történetet. Kim Shin meglepetésekben gazdag napja ezzel a váratlan
„hívással” még nem ér véget, Duk Hwa szemrebbenés nélkül kiadja a férfi házát,
amikor megtudja, hogy bácsikája hamarosan elutazik. És az új bérlő nem
más, mint Kim kaszás. Ismét összecsap a tűz és
a jég, vagy mondjam, hogy a steak imádó és a vegetáriánus. Ebben a házban
mostantól még a vacsora se lesz háború mentes. Kezdetét veszi szereplőink
története, akikhez később még csatlakozik Eun Tak főnöknője,
Sunny (Queen In Hyeon's Man) is.
És
ez még csak az első rész összefoglalója volt.
Gondolhatjátok, hogy még mennyi izgalom, nevetés, könny, és édes-bús romantika
vár ránk. Mint már az elején is írtam, szó szerint a székemhez szögezet a
történet és a kivitelezés. Habár egyik férfi színész se tartozik a nagy
kedvenceim közé le a kalappal a nagyszerű
játékuk előtt, élveztem a darab minden pillanatát.
Az egyetlen karakter, aki engem nagyon idegesített a Sunny-t alakító színésznő
volt. Egyáltalán nem tudtam szimpatizálni a megformált nővel,
pedig nagyon illett a merev és fura kaszás mellé. A Kim kaszást alakító férfi
eddigi munkáiból amit láttam, egyik se fogott meg túlságosan, legutóbb a Hotel King-ben néha kedveltem, néha
pedig megtudtam volna fojtani az ésszerűtlen
önfeláldozása miatt. Itt ellenben nagyon a bírtam a kevés beszédű,
zárkózott, elhivatott lélekkísérőt. A
kalapja tényleg borzalmas volt, választhattak volna egy kicsit szebb darabot,
mégis nagyon illett a megjelenéséhez. Tetszettek az elején a pengeváltások
(mind szóban, mind tettben) a két friss lakótárs között. A kezdeti nehézségek
után jó volt látni, hogy elkezdik segíteni, támogatni egymást, közösen
dolgoznak az igazságtalan döntések ellen, és a jó megoldáson, mégis megmaradnak
a csipkelődések és a vicces beszólások. A kezdeti
ellentétek feloldódnak és még a nagy titkok feltárása előtt
mély barátság alakul ki a kaszás és a dokkaebi között.
És
most vessünk egy, na jó kicsit több pillantást a főszereplő
párunkra. Egyszerűen nem találok szavakat,
hogy mennyire tökéletesen el lett találva dokkaebi és a menyasszonya kapcsolata.
A fiatal, második doramás színésznő
tökéletesen alakította a cserfes, 19 éves emberi menyasszonyt, aki nehéz sorsa
ellenére meg tudta őrizni kedvességét és ragyogó
mosolyát. Élmény volt figyelni, ahogy egyre közelebb kerülnek egymáshoz, a
nehézségek ellenére is egyre boldogabbak és teljes életet élnek. A gyakori
érzelmi hullámvölgyeket én nem éreztem túlzásnak, jól el lett találva, hogy
mikor mérgesek és mikor sírnak a szereplők.
Eun Tak karaktere valóban beragyogta a 900 éve magányos férfi mindennapjait,
aki végre átélhette az első szerelem szépségét.
A cserfes, mosolygós fiatal lány tapasztalatai és képességei miatt nem tűnik
oda nem illőnek az idősebb
férfi mellé. Eleve ezek után ki mer még a korkülönbségre hivatkozni, közöttük
több mint 900 év van és mégis boldogok. Aranyosak ahogy elbeszélnek egymás
mellett és félreértések tömkelegét okozzák ezzel. Az összes jelenetüket
élveztem, volt amit rögtön többször is visszatekertem. Az ide illő
zenétől
szó szerint libabőrös lettem, annyira
tökéletesen eltalálták a készítők.
A
vajszívű
istenséget rögtön a szívembe zártam, a sok szenvedés, az igazságtalan és
kegyetlen ítélet és a sok-sok el nem feledhető évvel
a háta mögött hű szolgálóin túl más előtt
már nem mutatja meg az igazi arcát. Aztán szó szerint betoppan, pontosabban
megidézi egy cserfes, jó kedélyű, rengeteget mosolygó
lány, aki kifordítja az életét a megszokott mederből. Rá
kell döbbennie, hogy bármennyire is vágyik a halálra és a békére, már van oka
életben maradnia. Nem mondja el Eun Tak-nak, hogy mit is jelent valójában, ha
kihúzza a kardot, így amikor az igazság kiderül még kellemetlenebb helyzetben
találja magát. Mégis a változás a legszembetűnőbb,
amin a részek során keresztül meg. Nem meri, vagy nem akarja megszeretni a
lányt és azt se szeretné, ha iránta gyengéd érzéseket táplálna. Hisz a feladat
végrehatásával el kell válniuk egymástól, méghozzá örökre. Minden erejével azon
van, hogy mindkettőjük vágyát valóra váltsa,
csak arról feledkezik meg, hogy ezek a vágyak az együtt töltött idő
hatására megváltoznak. Szerettem a közös jeleneteket és gyönyörű
mondatokat, belső monológokat mondattak el Kim
Shik-kel. A hitevesztett férfi az égiek jóindulatára bízza magát és a
szerelmét. Egyik legnagyobb kedvencem: „Te vagy az életem és te vagy a halálom.
És én szeretlek. Ezért magamban tartom a titkot és az égiek engedélyét kérem.
Ne tudd meg egy bizonyos napig, 100 évig ne tudd meg.” Nincs más vágya, csak
szerelmével leélni az utolsó életét. Vajon megteheti? Lesz aki meghallgatja és
teljesíti a kérését? A másik pedig: „100 év múlva, egy napon
majd, amikor épp szép idő lesz remélem lesz lehetőségem bevallani, hogy ő az első szerelmem.” De még persze rengeteg idézetet felsorolhatnék, vége-hossza nincs a kedvenc szövegrészeimnek.
A
mellékszereplőket kiválasztásánál is jó döntést hoztak
a készítők,
nagyon megkedveltem mindegyiküket. Yoo elnök, a kedves, de szigorú nagyapa és
gondos szolgáló karaktere megmelengette a szívemet. A vele történtek pont bele
illettek a történet menetébe, de azért nagyon fájt érte a szívem. Csodálatosan
alakították az unokája Duk Hwa jellemének fejlődését
is, hogy lesz a nagyszájú örökösből
egyre komolyabb felnőtt férfi. Nagyon élveztem,
ahogy bajt kever, vagy éppen a bácsikája után takarított. Minden karakter
tökéletesen lett kiválasztva, gondosan megformázva és beillesztve ebbe a
tragikus mesébe. Hisz ahhoz, hogy meghallhasson először
bele kell szeretnie a lányba, aki nem más, mint a végzete. És ha ez még nem
lenne elég így is, ráadásnak a felsőbb
erők és
egy bosszúálló szellem is bezavar a cselekménybe. Tűkön ülve
várom a befejező rész feliratát és
reménykedem az abszolút happy end-be, hisz minden szereplő
kiérdemelte a boldog befejezést. A zenéje csodálatosra sikerült, tökéletesen
eltalálták és a hangulathoz illesztették. A helyszínek változatosak és nagyon
szépek voltak, Szöul és a hajdinavirág mező mellett
egy ajtónyitással Kanadába mehetünk kirándulni egy nagyot vagy enni egy kis
marhahúst. A jelen eseményei mellet gyakran visszaköszön a múlt és kiderül,
hogy emlékhiányos kaszásunk hogyan kapcsolódik az eseményekhez és ki is
valójában Sunny, mert nem csak egy csirkebolt tulaja. Remélem
nektek is legalább annyira tetszeni fog, mint nekem innen le tudjátok tölteni
és a feliratot itt találjátok. Nagyon jó szórakozást dokkaebi és menyasszonya
történetéhez.





Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése